Płatności walutowe – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie coraz więcej z nas podróżuje za granicę, wymienia gotówkę w kantorach oraz dokonuje przelewów zagranicznych. W erze globalizacji otwiera się przed nami niemal cały świat i warto z tego skorzystać. Jeśli jednak planujemy pobyć gdzieś przez dłuższy okres czasu lub mamy kogoś bliskiego za granicą, któremu chcemy lub musimy robić stałe przelewy bankowe to dobrze jest się zapoznać lepiej z tematem oraz dowiedzieć się trochę na temat tego jak te przelewy zagraniczne działają. O tyle, o ile wymiana pieniędzy w kantorze to dość prosta sprawa – wystarczy pójść do Kantora, sprawdzić walutę, wybrać kurs, który nam najbardziej odpowiada i wymienić pieniądze. Z przelewami zagranicznymi sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ale jest do zrobienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat przelewów międzynarodowych oraz płatności walutowych to zapraszam Cię do lektury tego artykułu. 

Jak działają przelewy do krajów poza Unią Europejską w innych walutach?

Jeżeli chodzi o zagraniczne przelewy do krajów poza Unią Europejską to są one dokonywane za pomocą SWIFT – jest to międzynarodowy system łączności bankowej. Działa to w ten sposób, że zlecenie przelewu, które złożyliśmy w banki jest przekierowane do zagranicznego banku pośredniczącego. Następnie to ten pośredniczący bank przekazuje polecenie wypłaty do banku beneficjenta, czyli odbiorcy. Warto także wiedzieć, że w naszej transakcji może wystąpić nawet kilka banków, które będą pośredniczyć pomiędzy bankiem odbiorcy, a bankiem zleceniodawcy. W sytuacji, gdy na przykład kupujemy coś w sklepach internetowych lub na zagranicznych aukcjach to musimy być przygotowani na to, że mogą pojawić w naszej transakcji płatniczej dodatkowe koszty, które musimy pokryć. Chodzi oto, że jeśli nie zapłacimy tych dodatkowych kosztów to będą one na pewno pobrane z przesyłanej przez nas kwoty, a co za tym idzie nasz sprzedawca dostanie mniej pieniędzy, które mu się należą. 

Jakie są koszty przelewów zagranicznych SWIFT?

Tutaj warto zaznaczyć, że metoda rozliczenia kosztów jest określana przez zleceniodawcę w trakcie składania zlecenia przelewu zagranicznego, który zleceniodawca chce wykonać. Koszty mogą zostać podzielone na trzy sposoby. Po pierwsze może być to podział BEN – kiedy to odbiorca ponosi wszystkie koszty naszego przelewu. W tej sytuacji kwota przelewu, którą ma otrzymać odbiorca będzie mniejsza o koszty banku zleceniodawcy, a także o możliwe dodatkowe koszty związane z bankami pośredniczącymi. Po drugie jest OUR, gdzie wszystkie koszty ponosi zleceniodawca przelewu. Natomiast odbiorca otrzymuje przelew o wartości, która została wskazana na zleceniu. Na koniec jest opcja SHA, w której to koszty banku zleceniodawcy ponosi zleceniodawca. 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również